Parkovna ureditev prostora za raztros pepela in neposredne okolice na pokopališču Kovor

02. junij 2025

V želji po trajnostnem razvoju in ohranjanju kulturne, umetniške in zgodovinske dediščine pokopališč se je naše podjetje v sodelovanju z Občino Tržič tudi letos odzvalo na pobudo Zbornice komunalnega gospodarstva Slovenije (ZKGS) in Združenja evropsko pomembnih pokopališč (ASCE) ob Dnevih dediščine evropskih pokopališč 2025 (WDEC 2025) v sklopu tematike »Vrtovi 80ih« ob obeležitvi obletnice konca druge svetovne vojne.

 

Tokrat smo uspešno zaključili projekt parkovne ureditve prostora za raztros pepela in neposredne okolice na pokopališču Kovor. V sklopu projekta so bile odstranjene obstoječe ciprese, ki v zadnjih letih zaradi različnih glivičnih bolezni in škodljivca množično odmirajo. Nadomeščene so bile s štiridesetimi iglavci Taxus media ‘Hillii’ (Tisa), zimzelenim iglavcem z gostimi, temno zelenimi iglicami brez tvorbe plodov, kar omogoča čistejše okolje. Vrsta trajnice je močno odporna na bolezni in škodljivce, zahteva minimalno vzdrževanje in je prilagodljiva na različna tla in pogoje. Tako kot tudi na prostoru za raztros pepela na pokopališču Križe je bila opravljena zasaditev dvajsetih vrtnic Rosa Crystal Fairy, ki cvetijo celotno sezono in tako čebelam ves čas ponujajo bogat vir paše, ker pa so izredno odporna vrsta, ne potrebujejo dodatnega škropljenja. To čebelam zagotavlja naravno in varno pašo.

Obstoječo travno površino smo po primerni pripravi podlage prekrili s travnim tepihom ter uredili avtomatizirano zalivanje parkovne površine, kar močno pripomore k ohranjanju zelenja na najbolj kontroliran in varčen način.

 

S sodelovanjem pri Dnevih dediščine evropskih pokopališč 2025 je naše podjetje postalo del edinstvenega mednarodnega projekta, ki si prizadeva za pozitivne spremembe in trajnostno preoblikovanje. Izkoristili smo priložnost za izmenjavo znanja in izkušenj, saj si javna podjetja, ki delujemo na področju pokopališke in pogrebne dejavnosti, prizadevamo za večjo ozaveščenost o trajnostnih praksah ter za dvig ugleda pokopališč v lokalnih okoljih.

 

Pokopališča niso le kraj žalovanja in spomina, temveč imajo pomembno vlogo pri ohranjanju kulturne dediščine. S svojim urejanjem in parkovno zasaditvijo lahko postanejo privlačna za obiskovalce ter služijo kot učni prostori za trajnostne prakse, kot so ponovna uporaba, varčno ravnanje z odpadki in trajnostno urejanje okolice.

 

Obeležitev 80. obletnice konca druge svetovne vojne nas opominja, da mir ni le nasprotje vojne, temveč pogoj za to, da lahko ljudje in narava živijo in rastejo skupaj. Le v mirnih družbah je mogoče razvijati vključujoče skupnosti, varovati okolje, spodbujati pravičnost in dolgoročno načrtovati prihodnost. Trajnost ni mogoča brez miru – tako kot mir ni trajen brez pravičnosti, enakopravnosti in spoštovanja. Projekt Pokopališča za trajnostno Evropo 2025 to povezanost postavlja v ospredje s konkretnimi zgodbami, prostori in dogodki, ki nagovarjajo tako človeško dostojanstvo kot okoljsko odgovornost. Pokopališča kot zeleni prostori zgodovinskega spomina postajajo prizorišča mirovne vzgoje, medgeneracijskega dialoga in trajnostne kulturne dediščine. S tem služijo kot opomnik in navdih za prihodnje generacije, da je trajnostna družba mogoča le tam, kjer vlada mir.